Geçenlerde araştırmacı gazeteci Enis Berberoğlu Hürriyet Gazetesindeki köşesinde İran’la ilgili güncel gelişmelerden bahsederken, 1995 yılında İstanbul’da kaçırılarak öldürülen Asgar SİMİTKO ve Lazım ESMAEİLİ isimli İranlılara değinmişti. Enis Berberoğlu – İranlı ajanın ölümü

Hatırlanacağı üzere o tarihte bu olaya Yeşil Kod Mahmut YILDIRIM’ın da adı karışmıştı.

Susurluk’un Başlangıcı

Esasında uyuşturucu bağlantılı iki İranlı’nın kaçırılması ve öldürülmesi olayı günümüzde “SUSURLUK” olarak bilinen olayın başlangıç noktasıdır.

Bu olayı takiben Tarık ÜMİT’in kaçırılarak yok olması, basına yansıyan MİT raporu, Susurluk kazası ve diğer gelişmeler, Susurluğa uzanan zincirin diğer halkalarıdır.

Bu bakımda konunun bilinmeyen yönlerine bir parça değinmekte yarar gördük.

Asgar Smitko Türkiye’ye Geliyor

Asgar SMİTKO 1986 yılında İran, Urumiye’den mülteci olarak Türkiye’ye gelmiş ve İstanbul’a yerleşmişti.

Asgar Smitko iki eşli ve 6 çocuk babasıydı. Ailenin yarısı Urumiye’de kalmış, bir eşi ve 3 çocuğu İstanbul’a gelmişlerdi.

Mesut BARZANİ ve adamlarının Irak’tan İran’a kaçtıkları dönemlerde, yaklaşık sekiz yıl barındıkları aşiret bölgesi, Asgar’ın babası Abdui aşiretinin lideri Tahirhan SMİTKO’ya aitti. Bu bakımdan SMİTKO ile BARZANİ’ler arasında bir yakınlık oluşmuştu.

Asgar SMİTKO bir zamanlar İran KDP saflarına katılmış ve İran ordusuna karşı silahlı mücadelede yer almıştı.

Asgar’ın babası Tahirhan SMİTKO 1981-1982 yılları arasında tedavi olmak amacıyla İstanbul’a gelmiş ve bir müddet kalmıştı.

Okur-yazarlığı olmayan Asgar SMİTKO, fazla bir özelliği bulunmamasına rağmen, ağa oğlu olması nedeniyle çevresinde hatırı sayılan bir kişi olarak tanınıyordu.

İstanbul’a gelen birçok İran’lı onu ziyaret ediyor ve evinde misafir olarak kalıyordu.

Smitko Narkotik Ajanı

SMİTKO, İstanbul’a yerleştikten bir süre sonra İstanbul Emniyet Müdürlüğüne çalışmaya başladı. Narkotik Şube’nin elemanı olarak istihdam edildi.

SMİTKO, Emniyet’e yararlı bilgiler veriyor ve önemli uyuşturucu operasyonlarının yapılmasına neden oluyordu.

Bu operasyonlar neticesinde İstanbul Emniyeti’nce kendisine para mükafaatları verildi.

MİT’le İlişki

Daha sonra MİT İstanbul Başkanlığı Asgar SMİTKO ile ilişki kurdu. SMİTKO bunun üzerine Polis’le olan ilgisini kesti ve MİT’e çalışmaya başladı.

SMİTKO’nun, İstanbul’daki yakın dostları, bacanağı Selim IŞIK ve Urumiye’den tanıdığı Lazım ESMAEİLİ idi.

Her ikisi de uyuşturucu ticaretinde bilinen isimlerdi.

Tilki Selim lakaplı Selim IŞIK, Hakkari, Yüksekova’lı olup Başkale’de oturuyor, eroin ticaretini İran bağlantılı olarak Van – İstanbul -Avrupa hattında yürütüyordu. Kendisini tanıyanlar, uzun yıllardan beri bu işi yapan Selim IŞIK’ı son derece temkinli bir kişi olarak tanımlıyorlardı.

Lazzo diye tanınan Lazım ESMAEİLİ, İran’dan büyük çapta baz morfin getiren ve İstanbul’daki büyük ailelere baz morfin temin eden kişi olarak biliniyordu.

Savama’dan Görev

Asgar SMİTKO’nun MİT’le çalışmasından bir müddet sonra İran Gizli Servisi SAVAMA kendisini İran’a çağırmış ve kendisinden Türkiye’de barınan İran yönetimi muhalifi Halkın Mücahitleri Örgütü ve İran KDP mensupları hakkında bilgi toplamasını istemiştir.

Konuyu MİT’deki yöneticilerine bildiren Asgar SMİTKO, bir süre İran Servisine önemsiz bilgiler vermiş, daha sonra İran’da bağlı olduğu yöneticisinin tayini üzerine ilişkisi kkopmuştur.

Körfez Savaşı’ndan sonra, takriben 1991’de Türkiye’ye gelen Necirvan BARZANİ, Asgar SMİTKO’yu ziyaret etmiş ve onunla görüşmüş, bu görüşmede BARZANİ’nin saygılı tavrı dikkat çekmiştir.